Garažo vartai

Ne paslaptis, kad naujų garažo vartų pasirinkimas gali būti nelengvas, nes kai pradėjus ieškoti, supranti, kad yra daugybė stilių ir tipų, be to, reikia atsižvelgti į kitus faktorius – tokius kaip medžiagos ir, žinoma, kaina.

Garažo vartai svarbūs ne tik savo funkcionalumu, bet ir galima grąža – tinkamai parinkti vartai suteikia grožio jūsų namui, tad iš priekio jis atrodo geriau, todėl ūgteli ir namo kaina.

Tinkamos garažo vartų medžiagos pasirinkimas yra svarbi proceso dalis. Iš gatvės gal ir nebus akivaizdu, ar vartai pagaminti iš plieno ar aliuminio, tačiau konstrukciniai skirtumai tikrai bus pastebimi. Šiuolaikiniai metaliniai garažo vartai turi didžiulių eksploatacinių pranašumų, įskaitant mažą priežiūros poreikį ir didelį vizualinį įspūdį.

Garažo vartus kaip ir namus dažnas per savo gyvenimą pirks vos kelis kartus (jei apskritai pirks), tad perkant norisi būti tikram, jog pasirinkdami vartus neklystate. Turinys apie ką kalbėsime šiame gide:

Kaip naudosite garažą?
Kaip dažnai naudosite garažo vartus?
Garažo vartų stiliai
Medžiagos
Kaip išsirinkti tinkamą spalvą
Garažo vartų izoliacija
Garažo vartai – kaina

Kaip naudosite garažą?

garažas - sandėliukas
garažas automobiliui

Vienas geriausių patarimų perkantiems naujus garažo vartus – atsižvelgti į pagrindines savo garažo paskirtis. Ar savo garažą naudojate tik automobiliui pastatyti? Ar erdvę naudojate ir kitiems įvairiems tikslams, pavyzdžiui, kaip sandėliuką, o gal esate įsirengę žaidimų kambarį? Galvokite apie tai, kam iš tiesų naudosite garažą – ar jame laikysite brangius daiktus (automobilius, dviračius, slidinėjimo ar vandens sporto įrangą) – tokiu atveju turbūt norėsite tvirtų ir saugių vartų.

Jei garažą naudojate dirbtuvėms, jums reikės, kad patektų natūrali dienos šviesa, tad garažo vartai turėtų turėti nemažai stiklo. Lietuvoje žiemos šaltos, tad jei daiktai jautrūs temperatūros svyravimams (nenorėsite, kad jie sušaltų) jums reikės labai sandarių, gerai izoliuotų vartų. Be to, žiemos metu garažo durys sulaiko šilumą viduje, o vasarą neįleidžia karščio, tad būna vėsu.

Reiktų įvertinti ir garso pralaidumą – jei meistraujate su elektriniais įrankias arba turite vaiką, kuris garaže repetuoja su savo muzikine roko grupe, reiktų garsui nepralaidžių vartų, kad netrukdytumėte kaimynams.

Kaip dažnai naudosite garažo vartus?

Mąstant apie garažo vartų veikimą, reiktų skaičiuoti ciklus. Vienas ciklas – tai vienas pakėlimas ir vienas vartų nuleidimas. Kaip ir visi daiktai, garažo vartai turi savo gyvavimo laiką, kuris priklauso nuo ciklų skaičiaus. Su laiku dėvisi spyruoklės, vyriai ir bėgiai. Gamintojai dažniausiai nurodo, kiek ciklų tarnaus jų vartai, tad jei rasite parašyta 20 000 ciklų, galite paskaičiuoti po kiek laiko vartai susidevės. Tarkime, kad naudosite tik du kartus į dieną – ryte išvažiuojate, vakare grįžtate. Vartai jums turėtų tarnauti ~27 metus. Jei laikysite du automobilius ir jūsų antroji pusė taip pat važiuos ir grįš, gyvavimo laikas sutrumpės perpus – maždaug iki 13 metų.

Renkantis geriausią medžiagą garažo vartams labai svarbu atsižvelgti į jūsų garažo pritaikymą ir tai, kiek metų ciklų, jūsų manymu, reikės. Jūsų pageidaujamas patrauklumas yra ne mažiau svarbus, nes jums reikia investicijų grąžos, kad apsaugotumėte savo turto vertę. Tinkama investicija turėtų apimti ilgą gyvavimo ciklą be problemų ir suteikti viską, ko reikia nuo gyvenamųjų namų garažo vartų keitimo.

Kitas dalykas, ką turite apgalvoti, tai medžiaga iš kurios bus pagaminti garažo vartai. Mediniai garažo vartai atrodo gražiai ir netgi prabangiai, tačiau jie turi tam tikrų trūkumų. Plieniniai ir aliuminio garažo vartai yra populiariausias pasirinkimas. Pasirinkus medžiagą belieka apsispręsti ar rinktis izoliuotus ar neizoliuotus garažo vartus

Garažo vartų stiliai

Pradėjus rinktis vartus pamatysite, kad jų stilių ir dizainų būna visokių. Svarbu pasirinkti tinkamai, nes jie gali arba susilieti su aplinka arba padėti išskirti namą, bet taip pat gali vizualiai ir gadinti. Parinkome keletą populiariausių garažų vartų variantų, kad padėtume jums išsirinkti.

Tradiciniai

Skydiniai modeliai yra labiausiai paplitę tarp tradicinių garažo durų stilių. Pamatysite, kad pakeliamų skydinių garažo durų variantai gali atrodyti fantastiškai bet ne pretenzingai.

Jei norite, kad tradiciniai vartai išsiskirtų, rinkitės unikalią medžiagą, išsirinkite įdomesnę beicų ar dažų spalvą, pridėkite langus. Kiekviena nedidelė detalė padeda sukurti tobulai gražius pakeliamus garažo vartus tradiciniams namams.

Klasikiniai

Klėčio/karietos stiliaus (carriage house) garažo vartai geriausiai tinka kolonijinio ir Viktorijos laikų stiliaus namams. Šie vartai primena laikus, kai dar nebuvo automobilių, o žmonės savo vežimus ir karitetas laikydavo mažuose nameliuose šalia savo pagrindinių namų.

Tokio tipo garažo vartai atrodo lyg būtų varstomi (kaip durys), o norit pagerinti jų išvaizdą, taipogi galite pridėti detalių.

Modernūs

Ar turite šiuolaikišką ir modernų namą? Jei taip, rinkitės atitinkamo stiliaus vartus. Daugelis tokių vartų pagaminti iš aliuminio ir stiklo, todėl galite reguliuoti, kiek norite dienos šviesos patenkančios į jūsų garažo vidų. Plieniniai vartai irgi gali suteikti modernumo pojūtį, svarbu žiūrėti ne tik į medžiagas, bet ir bendrą vaizdą.

Medžiaga iš kurios pagaminti garažo vartai

Medis

Kalbant apie garažo vartų stilių, medžiaga turi didžiulę įtaką. Nors plienui teikiama pirmenybė dėl savo patvarumo, visgi daug namų savininkų įsimyli natūralios medienos išvaizdą ir pojūtį. Natūrali mediena padeda namams išsiskirti savo kaimynystėje. Nors tokiems vartams ir reikia kiek daugiau priežiūros, jie gali gerokai pagerinti namo išvaizdą.

Plienas

Didžiausią rinkos dalį užima plieniniai garažo vartai. Sunku pranokti plienines duris, kai vertinamas visapusiškas veikimas ir vertė. Plienas yra patvarus ir ilgaamžis. Jo stiprumas gali atlaikyti įvairius smūgius. Plienas taip pat toleruoja tūkstančius garažo vartų ciklų, ko negali kitos medžiagos, tokios kaip mediena, vinilas ar stiklo pluoštas.

Nors plieniniai garažo vartai yra neįtikėtinai tvirti, jie taip pat ir palyginti nebrangūs. Dėl to plienas yra puikus pasirinkimas tiems, kas ieško tvirtų ir ekonomiškų vartų. ne šiaip sau sakoma “tvirtas kaip plienas” – plieninių garažo vartų ilgaamžiškumas taip pat pateisina šį posakį.

Plieniniai garažo vartai būna įvairaus storio ir dydžio. Priešingai nei įprasta, kuo didesnis skaičius, tuo plienas bus plonesnis. Dvidešimt aštunto dydžio plienas yra gana plonas ir lengvas. Šie ploni garažo vartai yra puikūs, kai plotis ir aukštis yra ribotas. Didesniems vartams, kai izoliacija yra svarbu, geriau rinktis storesnį plieną, pavyzdžiui, 24 dydžio.

Plieniniai garažo vartai puikiai atlaiko skirtingas oro sąlygas. Lietaus, sniego ar ledo daroma žala bus minimali, o plieniniai vartai neskilinės, nesilenks ir nekeis savo formos, kas gali nutikti mediniams vartams. Šiuolaikinės technologijos leidžia nesukti galvos ir dėl rūdžių.

Dauguma plieninių garažo durų turi nepralaidžią apdailą. Gamykloje tokie vartai padengiami emaliu, todėl jie tarnauja ilgai ir nereikalauja didelės priežiūros. Juos lengva valyti, tereikia retkarščiasi nušluostyti arba pavalyti šepečiu muiluotu vandeniu. Pirkdami atkreipkite dėmesį ar išorinė apdaila turi UV apsaugą, kuri atspari saulės spinduliams. Jei taip, galite būti ramūs, jog vartai negeltonuos ir nebluks.

Plieninius vartus galite nudažyti, kad jie derėtų prie jūsų namo. Kartais išorėje būna įspausti medienos raštai, tokiu atveju vartus galima beicuoti taip jiems suteikiant tikros medienos išvaizdą.

Aliuminis ir stiklas

Nors aliuminis ir stiklas nėra tokie stiprus kaip plienas, tačiau jie irgi gali būti geras pasirinkimas. Daugelis namų savininkų renkasi aliumininius garažo vartus dėl jų lengvumo ir atsparumo oro sąlygoms.

Aliuminis nerūdija ir neyra esant drėgmei. Šiuo aspektu tokie vartai netgi lenkia plieninius garažo vartus.Dėl svorio ir jėgos santykio aliuminis idealiai tinka išlaikyti sunkių stiklo plokščių įtempimą. Tokius vartus lengva pakelti, be to jie mažiau apkrauna atraminius komponentus.

Aliuminio vartai puikiai tinka, jei ketinate kelti rankomis – jie žymiai lengvesni nei plieniniai ar mediniai. Jei vartuose bus stikliniai langai, plieno ar mediniai vartai bus nepakeliamai sunkūs. Tinkamai nudažius, aliumininiai garažo vartai gali atrodyti it mediniai.

Kaip išsirinkti geriausią namo garažo vartų spalvą

Tinkamos garažo vartų spalvos pasirinkimas gali būti smagus būdas pakeisti jūsų būsto išvaizdą, tačiau gali būti sunku suprasti, kas atrodytų geriausiai. Šiame gide stengiamės paaiškinti, kodėl svarbu tinkamai pasirinkti spalvą ir apžvelgėme keletą populiariausių spalvų derinių.

Kodėl garažo spalva svarbi

Renkantis spalvą reiktų atkreipti dėmesį į spalvos suderinamumą su namo stiliumi. Netinkamai pasirinkti vartai gali sugadinti bendrą namo vaizdą, iš kitos pusės – jie gali tapti ir namo akcentu. Jei ateityje planuosite parduoti namą, turėtumėte nepamiršti, kad namas turėtų atrodyti patrauklus ne tik jums, bet ir aplinkiniams

Populiariausios spalvos

Rinkdamiesi garažo durų spalvą, atsiminkite šiuos patarimus:

  • Garažo vartų spalvos nederinkite su namo durimis, nes būtent durys turėtų būti pagrindinė namo detalė. Kai garažo ir lauko durys būna tos pačios spalvos, namui trūksta vizualinio akcento, todėl geriau garažo vartų spalvą derinti prie namo ar langų apdailos. Toks derinys padės vartams susilieti su bendra jūsų namo išvaizda, ko pasekoje namas atrodys vizualiai didesnis.
  • Nesirinkite ryškios spalvos: jei pasirinkote ryškią priekinių durų spalvą ir norite naudoti tą patį atspalvį garažo vartams, turėkite omenyje, kad namas gali atrodyti kiek per stipriai (blogąja prasme). Garažo durų spalva turėtų derėti ir papildyti jūsų namo spalvas.
  • Galvokite apie savo namo stilių: garažo vartų stilius turėtų derėti su jūsų namo stiliumi. Tam tikros garažo vartų medžiagos geriausiai atrodo su tam tikromis spalvomis. Pavyzdžiui, modernūs namai gali atrodyti įdomiai su aliuminio durimis, o klasikinis namas puikiai derės su medžio spalva.

Patarimai renkantis spalvą

Jei pradėsite žvalgytis į garažo vartų spalvas, kurias turi kiti žmonės, pastebėsite, kad vyrauja tam tikros tendencijos. Keletas klasikinių spalvų variantų:

  • Balta yra populiariausia garažo durų spalva. Ji švari, todėl papildo ir subalansuoja namo dizainą.
  • Šviesiai pilka turi baltos spalvos ryškumą, bet yra švelnesnė. Jei norite, kad garažas susilietų su namu, o ne būtų dėmesio centre, rinkitės būtent pilkos spalvos vartus.
  • Tamsiai pilkos ir juodos spalvos vartai ganėtinai madingi ir atrodo išskirtinai. Šios spalvos gerai slepia žymes ir įlenkimus, tačiau prie tam tikrų namų gali atrodyti pernelyg intensyviai.
  • Ruda yra šilta, kviečianti spalva, kuri suteikia medinių vartų išvaizdą. Jei rinksitės rudą, rekomenduotume riešuto atspalvį.
  • Smėlio arba kreminė spalva yra panaši į šviesiai pilką dizainą, nes tai neutrali spalva, kuri įsilieja į bendrą namų vaizdą. Ši spalva geriausiai atrodo mūriniuose ir akmeniniuose namuose.

Garažo vartų izoliacija

Kalbant apie garažo vartų izoliaciją reikia nepamiršti, kad Lietuvoje būna ne tik šaltos žiemos, kuomet garažas bus šildomos ir jūs nenorėsite, netekti šilumos, bet taip pat mąstyti ir apie vasarą, kai norėsite, kad karštis nepatektų į vidų, o garažas būtų vėsus. Tiek vienu, tiek kitu atveju, izoliacija yra svarbi energijos vartojimo efektyvumui.

Garažo vartų gamyboje naudojami du įprasti izoliacijos tipai. Vienas iš jų yra standus polistirenas arba polistirolas. Jis yra nebrangus ir dažniausiai išpjanamas tokio pat dydžio kaip vartai ir klijuojamas ant paviršiaus. Antrasis izoliacijos tipas yra poliuretano putos. Tai daug geresnis izoliatorius, nes įpurškiamas į plokščių erdves leidžiant jam plėstis taip užpildant visus tarpus..

Kalbant apie izoliaciją – kiek mokėsite, tiek ir gausite. Poliuretano putos yra brangesnės, tačiau turi daug geresnes izoliacijos savybes nei standus polistirenas. Dėl to putomis užpildyti garažo vartai suteikia puikias šilumos efektyvumo savybes, jiems priskiriama R vertė.

R verte matuojama termo izoliacija. R arba Atsparumas – tai izoliacijos storio ir cheminių savybių įvertinimas. Kuo didesnis R vertės skaičius, tuo geriau medžiaga izoliuoja. Tiesa, R skaičiai neatitinka priporcijų t.y. R-20 nebus dvigubai geresnė nei R-12. Skirtumas tarp jų ~3%. Taip yra dėl atsparumo skalės, pagal kurią matuojama, o tai apskaičiuoja bendrą izoliacijos vertės procentą. Štai R vertės proporcijų suskirstymas:

R-12 sumažina šilumos srautą 93%.
R-16 sumažina šilumos srautą 95%.
R-20 sumažina šilumos srautą 96%.
R-32 sumažina šilumos srautą 97%.

Čia matote, kad peršokimas iki R-32 nuo R-12 yra tik 4% efektyvumo padidėjimas. Garažo vartų izoliacijos trūkumas yra tas, kad didėjantis izoliacijos storis turi mažai įtakos bendrai izoliacijos vertei. Svarbiausia yra izoliacinė medžiaga – neizoliuoti garažo vartai praktiškai neturi R vertės.

Garažo vartai - kaina

Svarbus veiksnys renkantis ir lyginant, kuo vieni nuo kitų skiriasi, garažo vartai – kaina. Automatiniai vartai iš tiesų gali kainuoti brangiai, žinoma, viskas priklauso nuo jūsų – iš kokios medžiagos bus pagaminti ir kokią izoliaciją nuspręsite įsigyti, kokie bus išmatavimai. Garažo vartų automatika taip pat lemia kainos dydį. Baltarusiški ar įsigyti Lenkijoje garažo vartai gali kainuoti pigiau nei vokiški, o naudoti visada kainuos pigiau nei nauji, tačiau svarbu ne tik pačios garažo durys, bet ir garažo vartų montavimas. Šią dalį geriau patikėkite profesionalams.

Garažo vartų kaina priklauso nuo pasirinkto tipo – atveriami, pakeliami ar nustumiami. Pakeliami dažnai kainuos ~30% pigiau nei atveriami. Žinoma, kainai įtaką turi ir vartų dydis bei medžiaga, tai pat ar jie bus apšilyti ar ne, ar reikės automatikos.

Tarnavimo laikas nurodomas ciklais, dažniausiai gamintojai nurodo, kiek ciklų. Vienas ciklas, tai vienas atidarymas ir uždarymas. Jei bus nurodyta 20 000 ciklų, reiškia, kad kartą į dieną išvažiavus ir parvažiavus, jums vartai turėtų tarnauti apie 27 metus. 

Nėra teisingo atsakymo, kuri garažo vartų medžiaga geriausia – kiekviena iš jų turi savų pliusų ir minusų – svoris, izoliacinės savybės, atsparumas, išvaizda.

Rinkdamiesi atsižvelkite į kelis faktorius – visų pirma kam naudosite – laikyti automoblį ar kitai paskirčiai (pvz sandėliavimui, dirbtuvėms). Medžiagą ir jos izoliacines bei atsparumo savybes. 

Reikalinga konsultacija?